а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргат

мн. аргати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7298
1. Наемен работник.
Англиски: day laborer Турски: ırgat Албански: punëtor
Примери:
Аргатите се враќаа од полето.
Аргатот стискаше в раце едно парче сув пченкарник.
Немаше што да работи, та се стори аргатин.
2. Лице што работи тешка работа, лице што работи напорно и прекумерно.
Англиски: workaholic Албански: punëtor
Примери:
Тој е аргатин за работата, само ноќта го дели од книгата.
Изведенки
1. аргатка ж.
мн. аргатки
Пример: Таа се стори аргатка во сопствената куќа, а како девојка беше госпоѓица.
2. аргатин м.
3. аргатинка ж.