а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргатува

аргатуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23838
1. Работи како аргат, е аргат.
Албански: punëtor
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Мајка ми преку цело лето аргатуваше за по два гроша на ден во селото.
Тој аргатуваше по туѓи ниви.
2. Работи тешка работа без соодветен надоместок.
Англиски: toil Албански: punë e rëndë
Употреба: Архаизам , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Деноноќно аргатуваше во фирмата за да му се каже дека ништо добро не сработил.
Изведенки
аргатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК