а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргатлак

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29149
1. наемна работа
Англиски: labor leasing
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Никој не се збогатил од аргатлак по туѓи ниви.
2. Прекумерна работа без соодветен надоместок.
Англиски: exploitation
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
Бдеењето над децата не е ништо друго, туку духовен аргатлак.