а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арбитрира

арбитрираат; арбитрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 52452
Земе, зема учество во арбитража; пресуди, пресудува, донесе, донесува оцена за определена ситуација.
Англиски: arbitrate
Употреба: Правда
Примери:
Претставниците на овие држави арбитрираа во спорот.
Изведенки
арбитрирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК