а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арбитрарен

арбитрарниот
Вид збор: Придавка
1. Што не пресудува според законот туку според личното убедување.
2. Приближен во проценката.
Примери:
арбитрарна поделба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи