а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арбитража

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Судење и пресуда на определен суд.
Англиски: arbitration Албански: arbitrazhi
Употреба: Правда
Примери:
Тој не ја прифати нивната арбитража.
Судијата изврши арбитража и со тоа го затвори процесот.
2. Процес кој се извршува за да се дојде до мирно решение на спор меѓу држави.
Англиски: arbitration Албански: abritazhi
Употреба: Дипломатија
Примери:
Неправедните граници им гарантираа на големите сили трајна арбитража на Балканот.
3. Определен, избран суд.
Англиски: arbitration Албански: vend gjykimi
Употреба: Правда
Примери:
Европските сили испратија арбитража на Балканот.
Изведенки
арбитражен прид.
арбитражниот
Пример: арбитражен суд
FlexiMac
 менување на македонски глаголи