а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арбитер

мн. арбитри
Вид збор: Именка, машки род
1. судија
Англиски: judge Албански: gjyqtar
Примери:
Спортските арбитри не се покажаа во вистинска светлина оваа сезона.
Браќата беа арбитри на ова светско првенство.
2. Личност чие мислење се цени и се почитува.
Англиски: arbiter Албански: arbitër
Примери:
На грчките литературни арбитри Прличев им импонира со оригинална тема од современоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи