а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арач

мн. арачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11764
Данок што се собирал во времето на турската власт од немуслиманското население.
Англиски: tax Турски: haraç Албански: haraç
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Собираа арач по една лира од глава.