а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арачлија

мн. арачлии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33127
Човек што собирал арач, даночник.
Англиски: tax collector Турски: haraçcı
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Идат арачлии арач да собираат.
Изведенки
арачник м.
мн. арачници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК