а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арар

мн. арари
Вид збор: Именка, машки род
Голема вреќа.
Турски: harar
Примери:
Грабнаа јутени вреќи и арари.
Дојде со два козинави арара.