а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аранжман

мн. аранжмани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12942
1. подготовка, организација
Англиски: arrangement Албански: aranzhim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
аранжман на приредба
аранжман на средба
2. спремање, состав, накит
Англиски: arrangement Албански: përgatitje, stolisje
Примери:
аранжман на цвеќињата.
аранжман на просторијата
3. изработка, преуредување
Англиски: arrangement Албански: aranzhim
Употреба: Музика и танц
Примери:
музички аранжман
4. договор, согласност, усогласување
Англиски: arrangement Албански: marrëveshje
Употреба: Економија
Примери:
аранжман меѓу двете страни
деловен аранжман