а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арам

Види и: арам (м.)
Вид збор: Придавка
Ранг: 25301
Проклет, проколнат (обично во клетви).
Англиски: damned Турски: haram
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Арам да ти е!
Арам да ти е лебот!
Арам да ти е животот!