а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арамбаша

мн. арамбаши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19024
1. водач на арамии
Англиски: robber Турски: harami Албански: grabitës
Употреба: Историја
2. крадец, разбојник
Англиски: robber Албански: grabitës
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Арамбашата ги мамел, ја скрил од нив својата кражба.
Изведенки
1. арамбашија м.
мн. арамбашии
2. арамбашки прид.
арамбашкиот