а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арабеска

мн. арабески
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18954
Орнамент, шара карактеристична за ориенталната уметност изведена со геометриски и растителни елементи.
Англиски: arabesque Турски: arabesk
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Ѕидовите беа ишарени со арабески од цвеќиња врз светлосина боја.