а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арабаџија

мн. арабаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12851
Човек чиешто занимање е да превозува стока со запрежна кола.
Англиски: carter Турски: arabacı
Употреба: Архаизам
Изведенки
арабаџиски прид.
арабаџискиот
Пример: арабаџиска кола