а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ап

мн. апови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15496
Лек во вид на плочка, таблета.
Англиски: tablet Турски: hap
Употреба: Медицина
Примери:
Зема по два апа на ден.
Изведенки
апче ср.
мн. апчиња
дем.