а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апциса

мн. апциси
Вид збор: Именка, женски род
Хоризонталната оска во координатниот систем.
Англиски: abscissa
Употреба: Математика
Примери:
Косинус од произволен агол е апцисата на точката во која подвижниот крак на аголот ја сече тригонометриската кружница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК