а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аптекар

мн. аптекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16315
Човек што подготвува и што продава лекови.
Англиски: pharmacist
Употреба: Медицина
Изведенки
1. аптекарка ж.
мн. аптекарки
2. аптекарски прид.
аптекарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК