а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсурден

апсурдни
Вид збор: Придавка
бесмислен, нелогичен, глупав, невозможен
Англиски: absurd
Примери:
Со своето однесување често се доведува во апсурдни и невозможни ситуации.
Изведенки
1. апсурдно прил.
Пример: Се однесува апсурдно.
2. апсурдност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи