а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстрахираност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Исклученост, издвоеност од определена целина.
Англиски: abstraction
Примери:
Апстрахираноста на субјективното изнесување ја зголемува вредноста на делото.
Принципот на апстрахираност или изделеност е основната карактеристика на тој метод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи