а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстракција

мн. апстракции
Вид збор: Именка, женски род
1. Изделување на особини на предмети и појави со цел да се најде заедничкото, општото, суштественото.
Англиски: abstraction Албански: abstraksion
2. Нешто замислено, нестварно, што не постои.
Англиски: abstraction Албански: diçka e pa menduar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи