а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстракт

мн. апстракти
Вид збор: Именка, машки род
Кус извадок од некој текст, расправа, студија.
Англиски: abstract Албански: abstrakt, përmbledhje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи