а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстрактен

апстрактниот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од апстракција, замислен. обопштен; што постои само како поим.
Англиски: abstract
Примери:
апстрактен поим
апстрактен цртеж
апстрактна уметност
Изведенки
апстрактно прил.
Пример: Размислува апстрактно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи