а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстинира

апстинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се воздржи, се воздржува во учество во некаква дејност.
Англиски: abstain
Примери:
Во последно време тој апстинира на семејните веселби, ниту јаде ниту пие.
Изведенки
апстинирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи