а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстиненција

(едн.) апстиненцијата
Вид збор: Именка, женски род
Воздржаност, присебност со откажување од нешто, од некаква дејност.
Англиски: abstinence
Примери:
Мојата апстиненција не му пречеше никому.
Долгата апстиненција го направи своето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи