а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апстинент

мн. апстиненти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се воздржува од нешто, не сака да учествува во некаква дејност.
Англиски: abstinent
Примери:
Тој е апстинент кога се во прашање млади жени.
Апстиненти имаше и меѓу студентите, тие само седеа и молчеа.
Мислам дека нема да бидам апстинент и ќе излезам да гласам.
Изведенки
1. апстинентка ж.
мн. апстинентки
2. апстинентски прид.
апстинентскиот
Пример: апстинентски живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи