а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсорбира

апсорбираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Впие, впива, прими, прима во себе, во својот состав.
Англиски: absorb Албански: apsorboj
Примери:
Ситните ресички ги апсорбираат хранливите материи.
Хартијата ја апсорбира течноста и се обојува од неа.
Изведенки
апсорбирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи