а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсолутизира

апсолутизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Земе, зема некој став, оцена за нешто, некое мислење за некоја појава како неограничено, безусловно применливо и за други нешта или појави.
Изведенки
апсолутизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи