а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсолутизам

(едн.) апсолутизмот
Вид збор: Именка, машки род
Неограничено владеење на еден човек (или на група луѓе) без контрола и ограничување.
Англиски: absolutism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи