а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсолутен

апсолутниот
Вид збор: Придавка
целосен, полн, чист, совршен, независен
Англиски: absolute
Примери:
апсолутна победа
апсолутна чистота
апсолутна тишина
апсолутна власт
апсолутен господар
Изведенки
1. апсолутно прил.
Пример: Апсолутно сте во право.
2. апсолутност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи