а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсолвира

апсолвираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заврши, завршува со слушање на предавањата на некој факултет.
Англиски: graduate
Употреба: Образование
Примери:
Откако апсолвира на Економскиот, тој се запиша на Правниот факултет.
Изведенки
апсолвирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи