а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсолвент

мн. апсолвенти
Вид збор: Именка, машки род
Студент што ги запишал и што ги заверил сите семестри и добил право да ги полага завршните испити.
Англиски: graduate
Употреба: Образование
Примери:
Апсолвентите отидоа на еднодневен излет.
Изведенки
1. апсолвентка ж.
мн. апсолвентки
2. апсолвентски прид.
апсолвентскиот
Пример: Апсолвентски стаж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи