а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апси

апсат; апсел; апселе; апсен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14292
Става некого во затвор, лишува од слобода.
Англиски: imprison Турски: hapsetmek
Примери:
Тие ќе го апсат како што ги апселе сите што ја сакаат земјата и својот народ.
Него го апсеа кога треба и кога не треба.
Изведенки
апсење ср.
мн. апсења
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК