а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсеник

мн. апсеници
Вид збор: Именка, машки род
затвореник, казненик
Англиски: prisoner Турски: hapis
Примери:
Чув од разговорот на апсениците дека управникот на затворот бил некој арен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи