а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсанџија

мн. апсанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32399
Лице што работи како чувар во затвор.
Англиски: prison watch Турски: hapishaneci
Употреба: Архаизам
Примери:
Апсанџијата одеше полека зад мене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК