а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

априори

Вид збор: Прилог
Ранг: 34413
Независно од искуството, без претходнo знаењe, знаење по договор.
Латински: a priori Англиски: a priori
Примери:
Предноста и неопходноста на таквиот назив се априори очигледни.