а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

априорен

априорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31925
Што му претходи на искуството и практиката, независен од нив.
Англиски: a priori
Изведенки
1. априорно прил.
Пример: Априорно ги заклучува работите.
2. априорност ж.