а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

април

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1280
Четвртиот месец во годината.
Англиски: April Албански: prill
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Се трупаше снегот цели четири месеци, од декември до март; кога влезе април, ги ослободи куќите од снежните окови.