а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апострофира

апострофираат; апострофирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 35422
1. Стави, става апостроф.
Англиски: apostrophize Албански: apostrofoj
Употреба: Граматика
Примери:
Во некои примери го апострофираме е.
2. Издвои, издвојува, нешто или некого, споменувајќи со посебно нагласување или со именување.
Англиски: apostrophize Албански: ndaj
Примери:
Крајот на словото ја апострофира значајната улога на Климента.
Во својот говор тој го апострофира Марко како најдобар работник.
Изведенки
апострофирање ср.
глаг. им.