а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апостол

мн. апостоли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6139
1. ученик на Христос
Англиски: apostle Албански: apostull
Употреба: Религија
Примери:
Апостол Петар
Апостол Павле
Апостол Јован
2. Зборник од дела и посланија на апостолите.
Англиски: apostle Албански: apostull
Употреба: Религија
Примери:
Охридски апостол
Слепченски апостол
Вранешнички апостол
Карпински апостол
3. Гласник, проповедник, бранител на некое учење.
Англиски: apostle Албански: apostull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во ликот на учениците тој ги гледаше идните апостоли на слободата.
Изведенки
апостолски прид.
апостолскиот
Пример: апостолско правило, апостолски пост