а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апостолка

мн. апостолки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26769
(обично мн.) Вид лесни сандали или влечки кои имаат дел меѓу палецот и соседниот прст.
Англиски: slipper
Примери:
Неговите апостолки се беа излижале кај петиците.