а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апоплектичар

мн. апоплектичари
Вид збор: Именка, машки род
Пациент со опасност од мозочен удар или што веќе претрпел мозочен удар.
Англиски: apoplectic
Употреба: Медицина