а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апоплексија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44322
1. удар, мозочен удар, шлог
Латински: apoplexia Англиски: apoplexy Албански: apopleksi, pikë
Употреба: Медицина
2. Изненадно целосно или делумно изумирање на крошната на овошните дрвја.
Англиски: apoplexy Албански: apopleksi
Употреба: Ботаника
Изведенки
апоплексичен прид.
апоплексичниот
Пример: апоплексичен удар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК