а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апологија

мн. апологии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21018
Пофалба, говор или спис за одбрана на некого или на нешто.
Англиски: apologia