а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апологет

мн. апологети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17528
1. Бранител на христијанството.
Англиски: apologist Албански: apologjet
Употреба: Црковен термин
2. Ревносен бранител на некоја идеја, учење, личност.
Англиски: supporter Албански: këshilltar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се најде во улога на апологет на уметноста.
Изведенки
1. апологетски прид.
апологетски
2. апологетство ср.
Пример: сервилност и апологетство