а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апологетика

Вид збор: Именка, женски род
Специјалност во теологијата што има задача да го брани христијанското учење.
Англиски: apologetics
Употреба: Религија и Филозофија