а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аполитичен

аполитичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33486
Што е незаинтересиран за политика.
Употреба: Политика
Примери:
Ова е аполитична колумна, нема да пишувам за политика.
Изведенки
аполитичност ж.