а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апокалипса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Последниот дел од Новиот завет во кој се зборува за крајот на светот, „Откровението на апостол Јован“.
Англиски: apocalypse Албански: apokalips
Употреба: Религија , Црковен термин
2. Религиозно откровение, визија, објава за крајот на светот.
Англиски: apocalypse Албански: apokalips
Употреба: Религија
Примери:
Јавачите на апокалипсата.
3. катастрофа, ужас
Англиски: apocalypse Албански: apokalips
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. апокалиптичен прид.
апокалиптичниот
Пример: апокалиптична војна
2. апокалиптички прид.
апокалиптичкиот
Пример: апокалиптички предвидувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи