а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апозиција

мн. апозиции
Вид збор: Именка, женски род
Надополнување на значењето на збор со други зборови.
Англиски: apposition
Употреба: Лингвистика
Примери:
Билјана, најубавата девојка во нашето село, остана немажена.
Апозицијата секогаш се одвојува со запирки.
Изведенки
апозициски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи