а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апоен

мн. апоени
Вид збор: Именка, машки род
1. Износ за целосно исплаќање долг.
Албански: vleftë
Употреба: Економија
2. Ознака за номиналната вредност на некоја вредносна хартија.
Англиски: face value Албански: vlerë nominale
Употреба: Економија
Изведенки
апоенски прид.
апоенскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК